فرهنگ عمان، ترکیبی هارمونیک از ارزشهای سنتی اسلامی در کنار نفوذ مدرنیته است. سنت‌ها و آداب و رسوم مردم عمان ریشه ای عمیق در اخلاق اسلامی دارد که با مهمان‌نوازی، پیوندهای خانوادگی قوی و احترام به بزرگان جلوه می کند.

اگر قصد اقامت در عمان را دارید، بهتر است پیش از ورود، شناخت اجمالی از حال و هوای فرهنگی و ارزشهای این کشور داشته باشید تا بتوانید ضمن مواجهه موثر با مردم محلی، حداکثر دستاوردهای ممکن از سفرتان را محقق کنید.

نوع پوشش

عمان یک کشور مسلمان است. بنابراین مهم است که به یک سبک پوشش ساده پایبند باشید. به منظور احترام به فرهنگ و آداب و رسوم محلی و نیز تطبیق با گرمای غالب در بیشتر ماههای سال، توصیه می شود که لباس های گشاد بپوشید. این سبک لباس هم برای زنان و هم برای مردان قابل اجراست. در این صورت، احتمال مواجه شدن با هر گونه مشکل یا یرداشت توهین به افراد محلی بسیار کم می شود. در اماکن عمومی، از پوشیدن شلوارک خیلی کوتاه، شلوارهای تنگ، تاپ یا لباس های کوتاه خودداری کنید؛ مگر زمانی که در ساحل هتل یا کنار استخر هستید.

قانون کلی که باید رعایت شود این است که لباس باید شانه ها و بالای بازوها را بپوشاند و بلندی آن تا زیر زانو باشد. همچنین توصیه نمی شود که با شلوارهای تنگ، تاپ برهنه یا لباس های کوتاه ظاهر شوید.

هنگام بازدید از مساجد، مهم است که از پوشیدن لباسهای نازک و بدن نما، کوتاه یا تنگ خودداری شود. تمام شلوارها و لباس ها باید بلند بوده و آستین آنها تا مچ برسد. زنان ملزم به پوشیدن روسری و پوشاندن شانه های خود هستند.

صرفنظر از این که مرد یا زن هستید، هنگام شنا و تفریح در سواحل عمومی، ترجیحا یک تی شرت و شلوارک بپوشید. کفش راحت برای پیاده روی و کلاه آفتابگیر نیز به شما کمک می کند لذت بیشتری از سفر و افامت خود ببرید.

عکاسی و فیلمبرداری

اگر می‌خواهید از عمانی‌ها عکس بگیرید، مودبانه است که از قبل از آن شخص بپرسید که آیا این کار قابل قبول است یا خیر. در حالی که کودکان معمولاً با خوشحالی این کار را انجام می دهند، زنان ممکن است -به خصوص اگر عکاس مرد باشد- امتناع کنند. لطفا به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید.

بهترین ماه ها برای عکاسی نوامبر تا آوریل در اوایل و اواسط صبح یا اواخر بعد از ظهر است. از فیلتر UV و پلاریزه استفاده کنید. در نظر داشته باشید که عکاسی از فرودگاه ها، مراکز نظامی و مرزها ممنوع است.

دخانیات

استعمال دخانیات در همه مکان‌های عمومی سرپوشیده مانند مراکز خرید، لابی هتل‌ها، رستوران‌ها، اکثر بارها و وسایل نقلیه عمومی ممنوع است.

الکل

بدیهی است الکل هیچگاه بخشی از فرهنگ اسلامی نبوده و در عمان نیز، الکل فقط در رستوران ها و هتل های دارای مجوز سرو می شود. اکیداً در مکان های عمومی یا خارج از این مراکز تعیین شده الکل مصرف نکنید. رانندگی پس از مصرف نوشیدنی های الکلی تحت هر شرایطی ممنوع و مجازات آن 48 ساعت زندان خواهد بود.

رمضان

در ماه رمضان، خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن در ملاء عام ممنوع است. همچنین توصیه می شود از شنا کردن یا آفتاب گرفتن در وادی ها و سواحل عمومی خودداری کنید. توجه داشته باشید که بیشتر رستوران ها تا قبل از غروب آفتاب بسته خواهند بود.