عمان، یکی از کشورهای مهم در حاشیه شبه‌جزیره عربستان و مشهور با آب و هوای گرمش است. برخلاف دیگر همسایگان عربی، عمان شاید در برخی زمینه‌ها مانند توسعه و پیشرفت به میزان زیادی پیشرفته نباشد، اما عزم و ظرفیت بزرگی برای پیشرفت در آن مشاهده می شود.  عمان دارای سومین واحد پولی قدرتمند جهان است. با درآمد بالای مردم، هزینه‌های زندگی نیز ب در این کشور بالاست. قرار گرفتن در موثعیتی جغرافیایی با کمترین اختلاف زمانی با ایران، جذابیت‌های این کشور برای ایرانیان، فرارت از مرزهایش رفته است.

عمان  در نقطه جنوب غربی آسیا و هم‌مرز با یمن، تنگه هرمز، عربستان و امارات متحده عربی است. این کشور تحت نظام پادشاهی اداره می شود که در قرن ۱۹ میلادی به اوج قدرت خود رسیده یود. مسقط، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور است و زبان رسمی آن عربی است که در حدود ۵ میلیون نفر از جمعیت این کشور به آن سخن می‌گویند.

اقتصاد عمان، همانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، به نفت و گاز وابسته است و بنابراین به عنوان یک مصرف‌کننده محسوب می‌شود که صنایعی محدود دارد. واحد پول این کشور ریال عمان است. برای کادر درمان و افرادی که به دنبال تاسیس کسب‌وکار هستند، عمان به دلیل درآمد بیشتر نسبت به ایران و نزدیکی جغرافیایی، مکانی مناسب برای مهاجرت شناخته می شود.

از لحاظ فرهنگی و زبانی، عمان تنوع بالایی دارد. اگرچه عربی به عنوان زبان رسمی آن شناخته می‌شود، زبان‌های دیگری مانند بلوچی، هندی و سواحلی نیز در آن شنیده می‌شوند. انگلیسی همچنین به عنوان زبان دوم در این کشور شناخته می‌شود که ارتباطات را برای بازدیدکنندگان غیرعرب  زبان آسان می‌کند. با ۷۵ درصد از جمعیت معتقد به مذهب اباضی، عمان تنوع مذهبی قابل توجهی دارد که بین شیعه و سنی تقسیم شده است. با این حال، جمعیت شیعه و سنی در این کشور از نظر عددی چندان قابل توجه نیست.

سفر به عمان نمایانگر یک فرهنگ متفاوت است؛ جایی که آداب و سنن خاص خود را دارد. مردان در دشداشه‌ها و عمامه‌های خاص عمان و بیشتر زنان با حجاب اسلامی تردد می کنند. عمان با اقلیم گرم و شرجی خود، تجربه‌ای منحصر به فرد از زندگی در مناطق دشتی و کوهستانی را ارائه می‌دهد. از مسقط تا مناطق دورافتاده، تنوع اقلیمی عمان تنها با آن کشورهایی مانند ایران قابل مقایسه است.